Dokonalý stavitel Moudivláček lužní

Tento pro naše končiny atypický ptačí stavitel patří vzrůstem mezi mrňousky. Je to nádherný malý ptáček obývající rákosové porosty mokřadů. To co jej činí vyjímečným je stavba hnízda, které je opravdu jiné než jsme běžně zvyklí a také, od tvaru hnízda odvozené a lehce choulostivé pozadí jeho názvu Moudivláček.

_MG_0099

Patří mezi bravurní letce, neboť se umně pohybuje v rákosovém porostu, kde hledá potravu a stavební materiál na své komfortní hnízdo. Při jeho stavbě hojně využívá přírodní chmýří, nejčastěji právě z orobince k jeho utěsnění. Ve spojení se slinami vytváří velmi pevnou hmotu s vynikajícími izolačními vlastnostmi. Hnízda budují jakýmsi úpletem na převislých větvích, který vyrobí pomocí stébla trav a přírodních i živočišných vláken a které tvarem trochu připomíná hrušku.

_MG_0090

Našim předkům jeho hnízdo ale připomínalo úplně něco jiného… „Moudí“ je archaický výraz pro mužské přirození, tedy přesněji „šourek“, jehož tvar ponejvíce hnízdo připomíná. Doufám, že se mi ho v sezóně podaří nalézt a vyfotografovat. No a Moudivláček je od slova „Moudí“ a „Vláčet“.

_MG_0232

Je to, ale i ptáček, řekněme velmi produktivní. Sameček začne stavět hnízdo a při tom vábí samičku. Pokud si jej samička vybere, dostaví hnízdo se samečkem. Po dostavění hnízda snese samička až osm vajíček, která zahřívá sama. Sameček začne opodál stavět hnízdo nové a láká další samičku. Takto to dokáže udělat i třikrát, což znamená, že sameček může mít za sezonu i 24 potomků.

_MG_0218

Evropská populace je odhadována na 210 000 až 420 000 párů a z toho v ČR hnízdí odhadem 2500 až 5000 párů. Při rozloze ČR 78866 km² to dělá 31,5 až 15,7 km² jeden pár Moudivláčka. Jsou to ale trošku zavádějící počty, protože Moudivláček má své hnízdní oblasti nejčastěji v nížinách a jen ojediněle ve středních polohách. Nejvýše zaznamenané pozorování bylo v nadmořské výšce 750 m n. m a to na Šumavě. Hlavními hnízdními oblastmi u nás je jižní a střední Morava, jihočeská rybniční pánev, Ostravsko, Podkrušnohoří a Polabí. Naši Moudivláčci jsou tažní. K nám přilétají koncem března a začátkem dubna a odlétají v říjnu. 

_MG_0059Přiložené fotografie samečka Moudivláčka jsem nafotografoval časně z jara. Věděl jsem, že se na lokalitě nachází a přilákal jsem jej do rákosí pomocí nahrávky jeho zpěvu. Až neuvěřitelně skvěle to fungovalo. V jednu chvíli by mi málem vlezl do objektivu. Byl velmi zvědavý odkud se ten zvuk bere. Jeho pozornost, za neustálého přeskakování z rákosu na rákos, vydržela celých pět minut. Bylo to milé setkání a já fotil a fotil jednu fotografii za druhou, tak abych mohl udělat nějaký slušný výběr…

_MG_0206

_MG_0058

_MG_0099

_MG_0195

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>