Koniklec velkokvětý – světová rarita za humny…aneb jedinečná Jižní Morava

Možná se zdá nadpis trochu nadsazený, ale není tomu tak úplně. Morava, zejména ta Jižní má v této nádherné rostlině botanický poklad světového formátu. Ačkoliv patří k přísně chráněným druhům, tedy k druhům ohroženým, daří se mu na jihu Moravy skvěle. Každý rok na zbytcích stepních biotopů vykvétá modrofialová nádhera jara a botanický šperk Moravy. U nás prakticky jinde neroste. Největším místem výskytu na světě je „Kamenný vrch“ v Brně! Doslova na kraji sídliště tam roste 55000 Konikleců velkokvětých, což je právě světový unikát. Mimo Českou republiku, roste Koniklec velkokvětý v Rakousku, Německu, Maďarsku, okrajově v Srbsku, Rusku a na Slovensku. Největším počtem na světě se podle znalců pyšní právě Kamenný vrch u Brna, který se tak stal významnou lokalitou vyhlášenou přírodní rezervací.

_MG_3696

Jedním z míst,  kde se mu dobře daří a kde každoročně časně z jara vykvétá je CHKO Šévy u obce Mouřínov. CHKO Šévy se skláda z jedné velké stráně se stepním biotopem, tří malých přilehlých rybníčků s potokem a remízku při jejím úpatí. Nic moc velký, ale touto rostlinou o to vzácnější ostrůvek přírody v kraji, kde je půda skoro bezezbytku obdělávána člověkem.

_MG_3491

Protože to nemám daleko, navštívil jsem Šévy se svým fotoaparátem a pár hodin se kolem kytek válel … :). Kdo zaváhá nevyfotí a bude muset čekat zase celý rok a tak jsem raději obětoval trochu pohodlí. Trny, které jsem si při tom „valení“ zapíchl tu do Kolene, tu do zadnice či ruky, jsem si doma večer vytáhl pinzetou. Mé plížení, plazení a přískoky, jak jsem se v opatrnosti pohyboval, abych nechtěně některou rostlinu nepoškodil, by mohly být trochu v nadsázce balzámem pro oči velitelů speciálních jednotek. Pár kolem jdoucích lidiček mě pobaveně chvíli pozorovalo a děti se ptaly rodičů, co že to ten pán dělá. „No přece to co má rád“ :).

_MG_3750

_MG_3462

_MG_3746

_MG_3765

_MG_3757

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>