Ledové království na dva dny…

Na začátku prosince na chvíli uhodila zima přímo ledová. Dva dny pršelo a mrzlo. Vše co bylo dešti vystaveno dostalo slušivý ledový obleček, větvičky stromů i stébla trav. Prostě nádhera, která nešla ignorovat.

_MG_4224

 

Kdyby to trvalo celý týden měl bych pořad co fotografovat! Ale musel jsem se spokojit jen s jedním dnem, tedy celkem šest hodin, které jsem venku na čerstvém vzduchu strávil. Když jsem 3.12. ve 21.00hod. vysekával na zamrzlé ulici manželčino služební auto z ledového nánosu, všiml jsem si zamrzlého trávníku.

_MG_4157

Nádherný skleněný koberec, kdy stébla trav s ledovou krustou dosahovala až centimetrové tloušťky. Prostě neuvěřitelné, neignorovatelné a neopakovatelné. Jako fotografa mě to nemohlo a nenechalo klidným. Prostě jsem si musel vzít jeden den dovolené a trochu se poválet po zemi a vyzmrzat. Domluvil jsem si ještě v noci dovolenou a nervózně usínal s obavami aby nezačalo tát, nebo sněžit..!

_MG_4144

No moc jsem toho nenaspal. Nad ránem jsem ještě na hodinku usnul, a když jsem vyhrnul žaluzie, polilo mě nefalšované horko! Na skleněné nádheře byl poprašek sněhu. Co se dalo dělat. Na skleněný trávník jsem mohl zapomenout. ale i tak nabízela námraza spoustu jiných možností. Hledal jsem trochu barvy a trpěl skutečností, že nemám více dovolené a že podle předpovědi počasí bude zítra po námraze veta!

_MG_4200

Žádné zítra a potom se prostě konat nebude. Musím dnes a to co půjde. Neustále jsem si to opakoval, když mi mrzly prsty na nohou. Musím vydržet i kdybych měl omarodit! Naposledy tady taková námraza z deště byla snad před deseti lety. Celý den, co jsem pobíhal venku s fotoaparátem, neustále mrholilo.

_MG_4151

Několikrát jsem fotoaparát musel osušit a přes objektiv jsem položil rukavice, které na vlhkém povrchu začaly přimrzat. Dokonce se chvílemi přilepovaly k tlačítkům i mé vlhké prsty. Trochu mě to překvapilo a vzpomněl jsem si bezděky na scénu s přimrznutými jazyky na zábradlí z filmu ,,Obecná škola“.

_MG_4179

Na sluneční cloně se vytvořil regulérní nános ledu. Hledal jsem do záběrů trochu barvy. Světlo nebylo nic moc a od 13,00 hod. rapidně ubývalo. Trochu jsem měl strach, že narychlo vybraná dovolená přijde vniveč, ale šlo mi o jednu fotografii, která bude dle mého vyjadřovat momentální stav přírody.

_MG_4261

Fotografii, která bude o něco malinko více, než pouhý záznam nádherné předlohy. Hledal jsem dlouho námět, který by nejlépe vystihoval mé vidění tohoto a přitom jsem samozřejmě fotografoval i nádhernou předlohu.

_MG_4253

Většinou tím mé fotografování začíná i končí, ale tentokrát se mi zadařilo a udělal jsem i pár fotografií, které vystihují mé vnitřní vidění.

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>