Tréninkové portréty z posilovny

_MG_1673

Už ani nevím přesně kolik let to je, co jsem Mirka fotil prvně. Tehdy se připravoval na mistrovství Jižní Moravy a dřel jako kůň. Několikrát za přípravu jsem s ním navštívil posilovnu a fotografoval trénink a momentální formu. Oba jsme od té doby ušli kus cesty životem. Prožili dobré i to horší a nově získávané zkušenosti mnohdy pootočily kormidlem našich priorit. Jedno nám ale zůstalo. Vůle jít dál v tom co máme rádi a neustálá touha to zdokonalovat!

_MG_1689

A tak, když mě po několikaleté závodní odmlce Mirek požádal o nafotografování tréninkových „portrétů“, nešlo odmítnout. Sbalil jsem dvě světla, stojany, fotoaparát a vydal se s ním do malé krásné posilovny, kde jsme v průběhu tréninku nafotografovali několik tréninkových portrétů. Mirek cvičil, já se za fotoaparátem potil :), nastavoval světla a přitom poslouchal jak mluví o životě, kulturistice a svých plánech. Někde mezi tím vším jsem pochopil tu nádhernou býčí náturu. Tu vůli buldoka, který přestane teprve až si zlomí vaz a ještě i tehdy než mu zhasnou světla bude koukat směrem kde tušil svůj pomyslný vrchol!

_MG_1700

Za těch snad deset let co jsem poprvé fotografoval Mirka a také díky tomu, jsem se s kulturistikou několikrát „zaplet“. Fotografoval jsem na ME junior & masters v Českých Budějovicích v roce 2011, MS junior & masters 2013 v Mongolsku , MS junior & masters 2014 v Mexické Morélii. Díky fotografování jsem se dostal tam, kde bych nikdy necestoval a nebyl, kdybych nefotografoval. Měl jsem tak možnost vidět , v oněch kategoriích, špičkové kulturisty a kulturistky z celého světa. Měl jsem možnost nakouknout, s fotoaparátem i bez něj, tak trochu pod pokličku tohoto sportu. A řeknu vám, že z pohledu fotografa to je fotogenický sport :). Z druhého pohledu, pohledu člověka, který už ve svém životě několik sportů závodně dělal, musím říct, že kulturistika je to nejtěžší co by si člověk mohl vybrat. Špičková kulturistika vyžaduje železnou disciplínu, buldočí náturu k posouvání hranic svých možností, dodržování životosprávy, dobré načasování přípravy, schopnost nadprůměrného odříkání snad všeho a v neposlední řadě…..ve finálním čase před závodem, dokázat totálně dehydrovat své tělo dlouhodobě držené mimo cukry, tuky a všechny požitky co nabízí život. Dohnat svůj organismus na hranici, kdy sice pořád máte kůži, ale i přesto ukážete všechno!

_MG_1692

Ale můj popis tohoto sportu by neměl vyznít tak, že je každý kulturista krok od kolapsu, že co kulturista to blázen, to vůbec ne. Většinou jde o lidi s velkým srdcem, co místo zvedání půllitrů, zvedají činky. Jejich sportovním měřitelným cílem není počet gólů, nebo časový úsek, ale vypracovanost a symetrie vlastního těla, znají jeho možnosti a ti nejlepší toho dokáží plně využít.

_MG_1657

Fotografie v posilovně jsem fotografoval dvěma blesky a celý trénink trval asi 1,5 h. Snažil jsem se do toho Mirkovi nezasahovat. Abych ho nevyváděl z tempa. V pauzách jsem se ptal co bude následovat a snažil jsem se přizpůsobit světla. Občas se Mirek prodýchal o minutku déle, to když se mi díky všudypřítomným zrcadlům dramaticky změnila expozice, nebo se světlo k vůli novému postavení nevhodně odráželo. Trochu jsem bojoval s prostorem, kterého rozhodně na tancování nebylo. Vše se odehrávalo snad na dvanácti metrech čtverečních. Místy byl odstup tak malý, že jse si dýchali do tváře. V minimální možností odstupu mi rozhodně udělal velkou službu objektiv „Canon EF 17-40/4 L USM“. Výborný objektiv o jehož kvalitách vypovídá nejlépe to, že ho společnost Canon vyrábí už od roku 2003. Blesky jsem odpaloval rádiově řízeným odpalováním a zadní ostré světlo jsem vyrovnával svícením přes difuzní deštník.

Při fotografování v posilovně je důležité dbát na několik triviálních, leč zásadních věcí. Tak v prvé řadě o nic nezakopnout. Občas se v posilovně na zemi dočasně povalují různá závaží na činky, která jsou buď čerstvě sundaná, nebo nachystaná k nasazení a zvýšení zátěže. Umístnění světel tak aby nevrhala stíny konstrukcí posilovacích strojů, které by mohly negativně ovlivnit estetiku záběru. Za třetí, pokud volíte kompozici s fotoaparátem u oka, dávejte druhým okem pozor abyste někomu ze cvičících nestouply na jeho kuří oko :). Zkrátka fotografovat a pohybovat se tak, aby jste nenarušovali klid a bezpečnost prostředí. Není totiž nic horšího, než když zvedáte činku váhy na hranici vašich možností a někdo do vás, byť nechtěně, lehce šťouchne! To co by následovalo by mohlo vypadat směšně, ale ve skutečnosti by také mohlo jít o zdraví či o život.

_MG_1647

Marek Novák

Model:

Mistr Moravy a Slezska 2004 a 2008, 2.místo na mistrovství Moravy a Slezska 2006, 1.místo v párech na MČR 2013, 2.místo na mistrovství Moravy a Slezska 2013, 2. místo na MČR 2013. 3. místo Diamond cup v Žilině 2016 .

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>