Sladká práce…

 

_MG_3887

Fotografování je pro mne sladkou prací. Mám to rád, zajímá mě to a ani na vteřinu nenudí. Čas, který můžeme strávit tím, že si vyděláváme na živobití svým koníčkem je k nezaplacení. Ale i přes tyto sladkosti života se mi dostalo v rámci živnosti fotografa i sladkosti reálné, tedy fyzické. Dostal jsem totiž zakázku od firmy Frischmann, která je největším výrobcem marcipánovým figurek a marcipánu v ČR a tak sladkost v atelieru byla opravdu reálná, voňavá, všudypřítomná a lepivá :).

_MG_6078

Několik desítek dní jsem měl kolem sebe spoustu malých, sladkých figurek a připadal jsem si jako Gulliver, jen s tím rozdílem, že já nikam necestoval. Bavilo mě objevovat obsah všech těch krabic. Vždy, když jsem zůstal u fotografování některého z obsahů déle než jsem předpokládal, nemohl jsem se dočkat dalšího odsunutí víka.

_MG_4109

Firma Frischmann vyrábí figurky od jednoduchého až po luxusně propracovaná provedení. Co mají všechny figurky společné, je barevnost. Jsou opravdu krásně pestré a potěší nejen oko :). Například barevná věrnost dietního párku s hořčicí je neuvěřitelná! Ten opravdu rozeznáte až ho máte v ruce.

_MG_3785

Figurky se vyrábějí v různých velikostech. Od maličkých, jakýchsi jednohubek, až po megalomanské kousky jejímž příkladem může být velikonoční zaječí pár. Sníst jednu z těchto figurek, asi nebudete několik dní jíst. Firma Frischmann je schopna prakticky vyrobit cokoliv a pro různé subjekty a příležitosti vyrábí i atypické šarže na objednávku.

_MG_5178

K fotografování figurek jsem přistupoval s úctou k těm lidem, kteří pracují na jejich realizaci. Firma Frischmann nemá problémy své výrobky prodávat. Vždyť také vyváží do Německa i na Slovensko. Co je tedy mým úkolem fotografa při práci na fotografiích pro katalog této firmy? Otázka i odpověď je vlastně jednoduchá a měl by si ji každý autor položit při práci na katalogu pro jakoukoliv firmu či subjekt.

_MG_3346

Úkolem je udělat ty věci jinak než byly doteď. Tam kde to jde, přinést v rámci firmy nový pohled. Fotografie by měly pozitivně podpořit zájem o výrobek, minimálně však by jej neměly snížit. Zákazníka by, v tomto případě figurky, měly nějakým způsobem přitahovat.

_MG_3218

Jelikož se jednalo o velmi barevně pestré předměty, kdy jejich barevnost je stejně důležitá jako celkový vizuál, nabízela se první změna přímo sama. V předchozím katalogu byly figurky volně uložené na podbarvené straně katalogu. Právě ona barevnost podkladu degradovala barevnost výrobků samotných. Proto jsem se rozhodl nafotografovat figurky na bílém podkladě, kde nebude nic rušit jejich krásnou barevnost. Následně totiž lze celé fotografie vsadit na podbarvenou stránku a díky bílému okolí nebude barevnost figurek degradována podbarveností listu.

_MG_3418

Druhou velmi výraznou věcí bylo způsobem nasvícení zvýraznit plasticitu figurek tak, aby vynikl tvar a jemné struktury. A třetí velmi důležitá věc, která v předchozím katalogu byla dosti opomenuta, dostat do očiček těch všech zvířátek a postaviček lesk. Malé lesklé plošky, které postavičkám prostě vtisknou život.

_MG_4010

A v neposlední řadě, tam kde to proporce figur umožňovala, fotit tak, aby figurka samotná komunikovala se zákazníkem přímo, popřípadě pomocí dvou figur, složit v obraze určité myšlenkové napětí, příběh. Třešinkou pak bylo několik smluvně daných aranžovaných a podbarvených fotografií, k proložení katalogu, kde jsem se ještě více vyhrál.

_MG_5861

I když vždy, když se za nějaký čas ohlédnu za sebe, objevím nápady, které mě předtím nenapadly. Nápady jak by se daly některé fotografie udělat jinak…

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>