Hadí Eldorádo mezi rybníky

Začátkem května se „probouzí“ náš nejhojnější had a jak to po dlouhém spánku bývá má pořádný hlad! Potřebuje nutně doplnit energii a hned po prvním svleku se začíná pářit. To je období, kdy můžeme užovku obojkovou hojně spatřit, hlavně na březích našich rybníků. Ne jinak tomu bylo i na hrázi mezi dvěma Vícemilickými rybníky.Mezi rybníky je na hrázi místo kde je hráz snížená. Je tam vytvořen přepad z menšího do většího rybníku, pro případ, že by přišla velká voda. Tento přepad je vyskládaný velkými kameny pro zpevnění a tím vzniklo ideální místo pro výskyt užovky obojkové. Mezi kameny se krásně a bezpečně schová, k vodě to má „krok“:) a v noci vyhřáté kameny krásně hřejí. Tyto podmínky daly vzniknout užovkovému Eldorádu a po nálezu prvního svleku jsem se jeden den navečer vydal k tomuto místu, abych udělal pár fotografií našeho nejrozšířenějšího hada. Měl jsem štěstí. Užovky byly v podvečer velmi aktivní. Dokonce se mi poštěstilo nafotografovat i užovky s úlovkem.

_MG_7814

Během patnácti minut jsem na lokalitě našel asi osm užovek na kraji vody. Některé číhaly na kořist, jiné se vyhřívaly na podvečerním slunci a jiné zápolily s čerstvě lapenou kořistí. Další tři užovky v postupně připluly po hladině až ke mně, přičemž se snažily nasát můj pach. Ale některé se mi evidentně snažily naznačit, že nejsem vítán. Jejich nebojácné až agresivní jednání mě překvapilo. Nikdy jsem neměl to štěstí něco takového pozorovat.

_MG_8361

Jedna z užovek směrem ke mě z vody na břeh takřka „vylétla“. Následně se jednou třetinou těla vztyčila, zploštila  vztyčenou část těla, aby nabrala opticky na síle. Pravděpodobně vysadila i čelist, neboť dokázala změnit tvar a velikost hlavy! Lehce se kolébala zleva doprava s pohledem zabodnutým do mě. Vztyčila se metr přede mnou a ačkoliv se tvářila vážně, já byl pobaven tou nedokonalou proměnou v kobru.

_MG_8293

Když jsem narušil její pohupování náznakem pohybu na některou stranu, reagovala prudkým pohybem na tutéž stranu. Bylo evidentní, že by rafla, ačkoliv mohla utéct. Fascinovalo mě jak dokáže být to malé zvířátko agresivní a bojovné. Vždyť nebyla delší jak 80 cm. Taktně jsem ustoupil, jednak proto, že jsem toto chování chtěl vyfotografovat a nacházel jsem se blíž než byla minimální zaostřovací vzdálenost mé sestavy. S mým ústupem zanechala i užovka bojovné konfrontace a vydala se svou cestou, přímo ke kamenům přepadu.

_MG_8418

Šel jsem s ní, v domnění, že bych mohl toto chování u takto agresivního jedince znovu vyprovokovat, ale už jsem jí za to nestál. Zmizela hned do škvíry mezi prvními kameny a já poslouchal kudy se vydala, podle šustění suché trávy mezi nimi. Až po chvilce mi došlo, že ona užovka nebude tak rychlá jako ty šustivé zvuky. Rychlost jejího pohybu mě totiž přímo odrovnal, ale vzápětí mi došlo, že užovek bude asi několik.

_MG_8381

Později na nějakou chvíli šustění ustalo. Dřepěl jsem na kraji kamenné plochy, poslouchal a rozhlížel se okolo. Po hladině se postupně sjížděli užovky snad z celého rybníka. A mezi kameny to začalo pořádně rejdit! Užovka napravo, užovka nalevo, užovka přede mnou, užovka přes nohu a tak pořád dokola asi čtyřicet minut. Postupně jsem jich mohl vidět kolem dvaceti! Ty největší mohli mít těsně pod metr délky a některé se lišily i odstínem zbarvení.

_MG_8455

S blížícím se západem slunce a změnou okolní teploty ustal pohyb užovek. Ještě chvíli jsem vstřebával dojmy a potom jsem se spokojený vydal k domovu s fotoaparátem v brašně….. 

_MG_7868

_MG_7782_MG_8198

_MG_7859

_MG_8411

 

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>