Soumrak na rybníku

Chodím na rybník docela rád. Hlavně časně z jara nezapomenu sebou brát fotoaparát. Od března jaro už visí ve vzduchu a je to znát. V dubnu probíhá úplné šílenství. Je to čas kdy rybník rád pozoruji, nejen fotím. Je to také čas kdy se na rybníce děje nejvíce věcí. Prakticky každý den se dá objevit něco nového.

_MG_0846

Tu přibude hnízdo, tu soupeří samečci…, někdy objevím i nový druh. Rozumněno nikoliv druh nový neobjevený, ale druh který jsem na rybníce ještě nezpozoroval. Občas ve svém rozjímání zůstanu na rybníce až do tmy a pozoruji netopýry. Tak se také stalo, že při jednom spočinutí na hrázi do večera, jsem byl svědkem úžasné podívané.

_MG_0855

Byla již skoro tma, když přilétlo obrovské hejno špačků na nocování do rákosí. Hejno bylo tak veliké, že se do rákosin nemohlo vměstnat. Celé hejno se chovalo jako jeden celek. Pokaždé, když zjistilo, že se mu ještě ocásek nevešel, se znovu vzneslo a zkusilo to jinak. Celé toto počínání se opakovalo snad patnáctkrát.

_MG_0812

Ačkoliv byla již skoro tma, bylo stále ještě proti obloze slušně vidět. Měl jsem to hejno přímo u nosu. Sedalo do rákosí asi 20 metrů ode mne. Na druhý den jsem se vypravil na stejné místo ve stejný čas znovu, abych se i v nekvalitním světle pokusil udělat pár letovek hejna.

_MG_0835

Měl jsem představu fotografie jako grafické plochy vzorů z ptáků v pohybu. Proklínal jsem vystrašené špačky, že se nechali ovládnout strachem natolik, že neumí přiletět za světla, ale byl jsem rád, že přilétli znovu. Měl jsem fotoaparát na stativu, fotil na vysoké ISO a nízkou clonu.

_MG_0824

Světla bylo zoufale málo a ještě každou minutou ubývalo. Hejno mi ale proti obloze nabídlo krásnou podívanou. Vzniklo tak několik grafických vzorů z ptáků dle mých představ. Umím si představit fotografování za lepšího světla, ale bral jsem s povděkem co mi příroda nabídla.

_MG_0886

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>