Rosnička, malá žába se silným hlasem!
Ačkoliv je Rosnička zelená (Hyla arborea) jednou z nejmenších žab v Česku , nedá se to říci o jejím hlase! Co nedostala na velikosti, to získala na hrdle. A vůbec se tam nešetřilo! Její skřek je slyšet i na vzdálenost několika kilometrů a díky tomu zaujala první místo v žabí hlasitosti na území Evropy. Její skřehotání je velmi charakteristické a rytmické „kre-kre-kre-kre“. Na rozdíl od jiných druhů žab je lehce rozpoznatelné.
Rosnička zelená je v České republice silně ohrožený druh a je zákonem chráněná. Dorůstá délky 3–5 cm a výšky 3–4 cm. Může sloužit jako barometr, jelikož reaguje na změnu tlaku, který kolísá obvykle před deštěm, a začne skřehotat. Charakteristické skřehotání však vydává i v období rozmnožování nebo těsně před ním.
Začínají se pářit s příchodem dubna a celého srpna. Samice vajíčka klade většinou během května. Dospělí jedinci se živí bezobratlými. Různým hmyzem a pavouky. Rosničky jsou známé svou jedovatostí, ale jed rosničky zelené pro člověka není nebezpečný, protože stěží může při kousnutí proniknout kůží. A popravdě, jsem ani nikdy neslyšel o pokusu kousnutí…
Rosnička zelená je především noční živočich. Někdy však bývá aktivní i ve dne. Je typickou šplhavou žábou, která tráví většinu života nízko nebo vysoko ve slunných křovinatých a stromovitých porostech, v listnatých hájích nebo na močálech. Vodu prakticky vyhledává jen v období páření.
Díky přísavkám dokáže šplhat i po hladkém povrchu či kolmých stěnách. Její zploštělý tvar těla jí umožňuje pevně přilnout břichem k podkladu. Přezimují na dně stojatých vod nebo zahrabány v různých norách a děrách v zemi. Přezimování trvá od začátku října do konce března až začátku dubna.