Rosnička, malá žába se silným hlasem!

Ačkoliv je Rosnička zelená (Hyla arborea) jednou z nejmenších žab v Česku , nedá se to říci o jejím hlase! Co nedostala na velikosti, to získala na hrdle. A vůbec se tam nešetřilo! Její skřek je slyšet i na vzdálenost několika kilometrů a díky tomu zaujala první místo v žabí hlasitosti na území Evropy. Její skřehotání je velmi charakteristické a rytmické „kre-kre-kre-kre“. Na rozdíl od jiných druhů žab je lehce rozpoznatelné.

Rosnička zelená je v České republice silně ohrožený druh a je zákonem chráněná. Dorůstá délky 3–5 cm a výšky 3–4 cm. Může sloužit jako barometr, jelikož reaguje na změnu tlaku, který kolísá obvykle před deštěm, a začne skřehotat. Charakteristické skřehotání však vydává i v období rozmnožování nebo těsně před ním.

-7056

Začínají se pářit s příchodem dubna a celého srpna. Samice vajíčka klade většinou během května. Dospělí jedinci se živí bezobratlými. Různým hmyzem a pavouky. Rosničky jsou známé svou jedovatostí, ale jed rosničky zelené pro člověka není nebezpečný, protože stěží může při kousnutí proniknout kůží. A popravdě, jsem ani nikdy neslyšel o pokusu kousnutí…

Rosnička zelená je především noční živočich. Někdy však bývá aktivní i ve dne. Je typickou šplhavou žábou, která tráví většinu života nízko nebo vysoko ve slunných křovinatých a stromovitých porostech, v listnatých hájích nebo na močálech. Vodu prakticky vyhledává jen v období páření.

-7066  -7040

Díky přísavkám dokáže šplhat i po hladkém povrchu či kolmých stěnách. Její zploštělý tvar těla jí umožňuje pevně přilnout břichem k podkladu. Přezimují na dně stojatých vod nebo zahrabány v různých norách a děrách v zemi. Přezimování trvá od začátku října do konce března až začátku dubna.

-7047

-7131

-7192

admin

Marek Novák *1971 Fotografickou tvorbou se zabývám 16 let. Některé mé fotografie vyšly v periodikách jako PhotoLife, PhotoArt, FotoVideo. Fotografie „Adršpašské skály“ byla publikována v knize – Svět kolem nás. Výtvarný soubor “Kouzlo baziliky” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži ku příležitosti “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2013 a soubor portrétů “Neobyčejní obyčejní” obsadil 1. místo ve fotografické soutěži “Dnů lidí dobré vůle” Velehrad 2015. V roce 2016 se čtyři mé fotografie dostaly do finále “Wildlife photographer of the year”, které pořádá Natural History Museum v Londýně přes půl století. Jedná se tak o světovou soutěž fotografů přírody s obrovskou tradicí. Asi dva roky jsem externě fotografoval pro oblastní tisk Deník Rovnost, Vyškovské noviny. Založil jsem a jako předseda vedl “Fotoklub 36″. V současné době se výrazněji orientuji na portrét, reportáž, svatební, produktovou, reklamní a interierovou fotografii; okrajově pak přírodu a wildlife.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>